REKONSTRUKCE BYTU BRATISLAVA STARÉ MĚSTO
PRODUKTY — Berker Serie 1930 Rosenthal bílá
Stylový návrh a rekonstrukce velkého staroměšťanského bytu v centru Bratilavy, v duchu skandinávského designu a ikon z 60. let.
Špatná dispozice, nevyhovující rozvody v celém bytě. Navíc jediný zdroj vytápění pro byt s plochou téměř 120 metrů čtverečních byly jedny plynové „gamatky“. Jenže, jak to bývá, skvělá lokalita... Staré Město v Bratislavě prostě láká. Investice do rekonstrukce bytu se v takovém případě vyplatí.
Mladí majitelé se do proměny bytu s výměrou 118,4 m2pustili s velkou chutí. Byt v domě postaveném v poválečném období byl ovšem původně mnohem větší, časem se z jednoho velkého staly dva menší, přesto na dnešní poměry rozměrově velkorysé. Problém byl pouze s kuchyní, ta původní s příslušnými rozvody a odpady vody „zůstala“ v druhém bytě.
Původní stav bytu
Rekonstrukci majitelé svěřili studiu Archstyl. „Nejdůležitější bylo vyměnit kompletně rozvody vody, odpady a elektroinstalaci. Vytápění jednotlivých pokojů chybělo, jediný zdroj tepla představovaly plynové ´gamatky´ v obývacím pokoji, propojené krbovým komínem do dalšího pokoje,“ vypočítá Mgr. Art. Zuzana Horniaková ze studia Archstyl.
Realizaci přihlásilo studio do soutěže Interiér rokuv kategorii Rekonstrukce. Soutěž organizuje Institut bytového designu pro české a slovenské architekty a bytové designéry.
Berker Serie 1930 | Rosenthal | bílá lesk |
|
Kompletní proměna
Neutěšený vzhled bytu si vyžádal náročnou a kompletní rekonstrukci, kterou prošly nejen všechny rozvody, ale také všechny povrchy.
Stěny, stropy nebo nový stabilní podklad pro podlahu z masivního dřeva (s přihlédnutím na původní rastr ukládání podlahy), to vše bylo nutné opravit nebo vytvořit nové.
Architekti museli nechat vyměnit také okna a dveře na lodžii. Aby zachovali rastr fasády, neobešli se bez výroby na míru.
Změnila se dispozice zejména kuchyně, koupelny a jedné z průchozích místností (nyní ložnice). „Vytvořili jsme samostatnou kuchyň se vstupem do spíže a zároveň technické místnosti, koupelnu a samostatné WC,“ popisuje Zuzana Horniaková.
Velkou předností interiéru jsou vysoké stropy, odpovídající stáří domu i lokalitě. Architekti proto chtěli vytvořit otevřený prostor, který by akceptoval původní prvky, jež dodávají bytu osobitý charakter.
Ocelové rámové konstrukce, vyrobené na míru, pomohly prosvětlit prostor.
„Pomocí ocelových rámových konstrukcí, vyrobených na míru podle našich požadavků, jsme dosáhli lehkosti a prosvětlení prostoru. Vzhled interiéru je inspirovaný prvky skandinávského designu v kombinaci s dobovou architekturou padesátých a šedesátých let minulého století,“ říká architektka Horniaková.
Když vládne šedá a dub
Barvy a materiály použité v interiéru působí lehce a příjemně. Barevnost je postavená na kombinaci teplých odstínů masivní dubové podlahy v kontrastu s nábytkem a interiérovými doplňky. Ty jsou nejčastěji v neutrálních odstínech šedé s akcenty červené na zvýraznění detailů.
V interiéru dominují kvalitní přírodní materiály a stříkané plochy v několika odstínech šedé barvy, které na sebe přirozeně navazují. Při výběru vybavení se architektům podařilo propojit současné trendy a design z poloviny minulého století, kdy vznikaly designové ikony známých tvůrců.
Pro dánskou značku Vola vytvořil Arne Jacobsen už před desítkami let originální design baterií.
Jde například o dánskou značku Vola, pro kterou Arne Jacobsen vytvořil originální design baterií. Karmínově červená verze jeho baterie dominuje neutrálnímu prostoru kuchyně. Ikonické vypínače Berker Serie 1930, vyrobené z kvalitního porcelánu, podtrhly zase historický charakter celého bytu.
Zajímavé jsou také detaily konstrukčního řešení otočného panelu/dveří do ložnice, frézované typy úchytek či kazetové panely u nábytku vyrobeného na míru.