BYT S ARKÝŘEM V PAŘÍŽSKÉ, PRAHA

ARCHITEKT — Ivanka Kowalski | PRODUKTY — Berker Serie 1930 Bakelit bílá

Interiérová designérka Ivanka Kowalski stála před skutečnou výzvou: zrekonstruovat malý byt v centru Prahy se zcela nevyhovující dispozicí do podoby naplňující dnešní představy o kvalitním bydlení. Ačkoliv investor bude byt užívat spíše příležitostně než pro stálé bydlení, už samotná lokalita – reprezentativní pražská Pařížská ulice – nedovolovala v rekonstrukci uvíznout někde na půl cesty. Byt v secesním domě skrýval několik původních prvků, které si přímo říkaly o zachování a znovuuvedení do života: štukové stropy, původní kliky na oknech nebo kazetové obklady v arkýři. Ostatně právě arkýřové okno představovalo dominantu a stěžejní charakteristický prvek bytu, který si zasloužil zdůraznit a citlivě využít. 

Během rekonstrukce bylo především potřeba využít každý centimetr drahocenného prostoru, ale také se vypořádat s některými problémy: obklady pod okny byly poničené a během rekonstrukce musely být nahrazeny kvalitními replikami. Stylově zcela v rozporu s charakterem bytu i celého domu byl také vstup do bytu, který byl tvořen skleněnými posuvnými dveřmi a nehezkými panelákovými dveřmi v kovové zárubni. Co se ukázalo jako největší výzva? „Byt o velikosti 67 m2neměl před rekonstrukcí povedenou dispozici,“ poodhaluje designérka Ivanka Kowalski. „Vznikl totiž z poloviny původního měšťanského bytu, který byl necitlivě rozdělen na dva menší. Před rekonstrukcí byt tvořily 2 propojené pokoje. Nebylo jednoduché vymyslet uspořádání, které by odpovídalo dnešním představám o reprezentativním bydlení,“ dodává Ivanka Kowalski.

 

BERKER SERIE 1930 | Bakelit | bílý lesk

INSPIRACE STYLEM BAUHAUS 

Berker a styl Bauhaus nespojuje jen stejný rok založení (1919), ale i společná záliba v čistém tvaru a funkčnosti. Tyto vlastnosti dodnes inspirují mnohé stavitele a projektanty, a proto se se stylem Bauhaus, kterým je řada Berker Serie 1930 inspirována, setkáváme nejen v klasických, ale také v nadčasových objektech. Kulaté retro vypínače Berker Serie 1930 jsou k dostání v polárním bílém a černém bakelitu nebo v kvalitním porcelánu od společnosti Rosenthal. 

 

Po zdařilé rekonstrukci je byt materiálově založen na kombinaci bělených původních dubových parket se smetanově bílou výmalbou a lakovanými kazetovými obklady, doplněné šedo-bílým Kararským mramorem a detaily z mosazi. Noblesní atmosféru bytu s vysokými štukovými stropy dotváří litinové radiátory a retro otočné vypínače a zásuvky berker serie 1930. Všechny tyto detaily podtrhují celkový charakter prostoru. Dále byl interiér vhodně doplněn o ručně vyráběná svítidla od Michaela Anastassiada či Giopato Coombes a kolekci kování a úchytek od belgické manufaktury Maison Vervloet, vše z portfolia designového obchodu Monobrand. „Na malém prostoru je o to důležitější práce s detaily, jako jsou kvalitní vypínače nebo dveřní kování. Svým nadčasovým vzhledem a materiálovou poctivostí dokážou interiéru dodat onu pověstnou třešinku na dortu,“ vysvětluje Katrin Grund, majitelka obchodu Monobrand. 

 „Ačkoliv se jedná se o malý byt, díky nově zvolenému dispozičnímu řešení a použitým materiálům a barvám působí ve výsledku mnohem prostorněji než ve skutečnosti je,“

— Ivanka Kowalski

Inovativní a trochu odvážné řešení zvolila si vyžádala také kuchyně. Ta je nově celá provedená z mramoru, včetně dvířek a zásuvek. Pokud zrovna není zapotřebí, je navíc možné kuchyni kompletně uzavřít pomocí speciálních dveří, které se při otevření složí a zasunou do kapsy po stranách. Dalším zajímavým prvkem se stala truhlářská sestava u vstupních dveří. Vstupní dveře do bytu, vstup na WC a do technické místnosti po rekonstrukci vypadají jako dobový kazetový obklad.