Minimalistické vypínače a zásuvky rond – téměř neviditelné, a přece okouzlující

V umění, architektuře a designu někdy dokáže upoutat naši pozornost něco, co ji vlastně vůbec ničím nepoutá. Nebo se o to alespoň záměrně nesnaží. A to je přesně případ v interiéru téměř neviditelných vypínačů a zásuvek rond, které jako by chtěly dokonale splynout se svým podkladovým materiálem a zdánlivě nebýt vidět. Ovšem je to právě tento detail, onen rozdíl oproti klasickým vypínačům, které se naopak předhánějí v nápaditosti rámečků a materiálů, který ve výsledku vaše oči přitáhne. Vypínače, silové a datové zásuvky rond jsou natolik decentní a jejich zasazení do interiéru tak vizuálně čisté a řemeslně dokonalé, že právem získaly ocenění Red Dot Design Award 2023.   

rond 1.0 – revoluce ve světě vypínačů a zásuvek 

Příběh značky rond se začal psát v Belgii v roce 2017, když se Bart De Backer rozhodl, že uvede v život svůj sen a navždy tím změní svět zásuvek a vypínačů k lepšímu. Tehdy spatřil světlo světa koncept rond 1.0 a přinesl průlom do světa vypínačů a zásuvek tím, že prohlásil rámeček za zbytečnost. Design a funkčnost vypínače minimalizoval až na dřeň, a tak vlastně zbylo jen zapuštěné, s podkladovým materiálem zarovnané a dokonale sladěné tlačítko, maximálně s decentním proužkem kolem – a ani ten není nutné použít. Patentovaná konstrukce instalační krabice rond 1.0 pro zapuštěnou montáž zajišťuje až třikrát rychlejší instalaci do stěny. Výsledkem je jednotná linie v celém interiéru bez jakýchkoliv rušivých vlivů. 

 

Silné spojenectví – rond a prado 

Pro svůj další rozvoj se tým kolem značky rond poohlížel po zkušeném partnerovi, který by technologické řešení zapuštěných elektroinstalačních prvků posunul na ještě vyšší úroveň. A spojence par excellence našel ve firmě prado, která disponuje rozsáhlými zkušenostmi a know-how v této oblasti – prado už roky dodává čistá řešení pro zapuštění domovních technologií do stropních konstrukcí, zatímco rond de facto dělá totéž se stěnami. „Pro většinu lidí je osvětlení jedinou věcí, kterou chtějí mít viditelně zavěšenou na stropě – a nikoliv ventilaci, kamery nebo detektory pohybu,“ shrnuje trefně poslání značky prado Thibault Renson, generální ředitel společnosti. Světovým unikátem jsou i řešení, která kombinují např. světlo s detektorem pohybu nebo světlo s ventilátorem do jedné montážní jednotky.  V praxi to znamená, že architekti a interiéroví designéři mohou vystavit na odiv jen to, co vystavit chtějí, zatímco mohou šikovně skrýt do konstrukce stropu to, co skrýt potřebují. Tato vize společnosti prado pracovat na jednoduchých a čistých řešeních, díky nimž bude interiér našich domovů automatizovanější i estetičtější, se s filozofií značky rond vzájemně skvěle doplňují. A protože značky prado a rond jsou dnes personálně propojené, disponují i společným pohledem na design, mají v portfoliu stejné materiály a povrchové úpravy a celkově jejich kombinace v interiéru spolu výborně ladí.   

 

rond 2.0 – identický design, nové možnosti 

Impulz pro další zlepšení práce s vypínači a zásuvkami rond a k rozšíření možností jejich využití vzešel od architektů a montážních firem. Vypínače rond 1.0 byly určené pro podmítkovou montáž do zdí – ale do ničeho jiného. A právě na popud architektů spatřila světlo světa během necelého roku nová generace přístrojů rond 2.0. Pod heslem "identický design, nové možnosti" uvedla značka rond na trh odnímatelný modul typu all in one – univerzální platformu pro kolekci zásuvek, datových portů a tlačítek, které lze instalovat kdekoli. Architekti a bytoví designéři se už nemusí omezovat na stěny, ale přístroje rond 2.0 mohou směle a bez jakýchkoliv omezení navrhovat pro montáž do kuchyňských pracovních desek z přírodního kamene, do dřevěného nábytku z masivu i dýhy nebo do stěn opatřených dekorativní stěrkou. Cílem vždy zůstává snaha o minimalismus a větší vizuální klid v interiéru.  

 Retrofit - instalační video

„Osobně se mi nejvíce líbí řešení určené k zapuštění do nábytku,“ vysvětluje Katrin Grund, zakladatelka a majitelka designového obchodu MONOBRAND, která značku rond pro český trh objevila a na svém e-shopu dumvypinacu.cz ji také prodává. „Vnější viditelný průměr zásuvky měří jen něco lehce přes 5 cm, což z něho alespoň v mých očích činí nejelegantnější zásuvku na světě. Přesně z tohoto důvodu vypínače a zásuvky rond nachází ve světě uplatnění především v luxusnějších rezidenčních a hotelových projektech,“ uzavírá nadšeně Katrin Grund.